Pasirūpink skydliauke

Skydliaukė - tai maža vos 30 gramų sverianti liauka, kuri sudaryta iš mažų jodo pripildytų pūslelių.

Ji gamina žmogaus egzistavimui reikalingus hormonus, kurie reguliuoja beveik viso organizmo funkcionavimą: ląstelių augimą, medžiagų apykaitą, protinį išsivystymą. Pavyzdžiui, nuo skydliaukės veiklos priklauso, ar moteris greitai priauga svorio ir ar greitai liesėja.

Kad ši liauka gerai dirbtų, kiekvieną dieną ji turi gauti 100-150 mikrogramų jodo. Daugiausia jo turi žuvys, ypač jūros. Jas reikia valgyti mažiausiai du tris kartus per savaitę. Daug jodo turi kiaušiniai, duona, žalios salotos, joduota druska. Vaistinėse galima nusipirkti preparatų, turinčių jodo. Jeigu mūsų maistas skydliaukei "nepristato" reikiamo kiekio jodo, ji pati pradeda jo "reikalauti". Jos veiklos sutrikimas gali sukelti per didelį hormonų išskyrimą (hiperfunkciją) ir per mažą jų išskyrimą (hipofunkciją).

Padidėjusi skydliaukė vadinama paprastuoju gurkliu. Jam esant hipofunkcijos simptomai - mieguistumas, kūno svorio padidėjimas, sausa oda, pabrinkimas, lūžinėjantys plaukai ir jų slinkimas - yra reti. Gurklys gali būti įvairių formų: nuo labai mažo, aptinkamo tik radiologinių bei ultragarsinių tyrimų metu, iki didelio, matomo jau iš kelių metrų atstumo. Tai nepavojingas susirgimas, bet negydomas gali sukelti skydliaukės veiklos sutrikimus.

Gurklius galima sėkmingai gydyti skydliaukės hormonais kartu su jodo preparatais tabletėmis. Gydymas trunka iki dvejų metų. Norint išvengti gurklio, reikia nuolat pildyti organizmo jodo atsargas. Reikiamą jodo dozę turi paskirti specialistas. Labai naudinga nors kartą per metus nuvažiuoti prie jūros. Jodas čia išgaruoja kartu su vandeniu, nukrenta ant žemės su lietumi, jį sugeria augalai, o žmogus suvalgo su maistu. Ilgai trunkantis šio elemento trūkumas skydliaukei sudaro sąlygas išskirti per didelį kiekį hormonų. Hipertenzijos požymius galima supainioti su neuroze. Pacientas liesėja, yra neramus, jam dreba rankos. Hipertenzija yra gydoma radioaktyviu jodu ar hormonų gaminimą stabdančiais vaistais. Daug rečiau sutinkama hipofunkcija. Nuovargis, kuris nepraeina išsimiegojus, naudojant kavą ar vitaminus - tai signalas, kad skydliaukė gamina per mažai hormonų. Moteris tampa apatiška, išsiblaškiusi, jai nuolat šalta, ji išglebusi. Tunka, nes hormonų trūkumas palankus riebalų kaupimuisi. Gydoma jodo tabletėmis ir hormonais.

 


Naudingi produktai

LAMINARIJA

Atsakomybės apribojimas. Interneto svetainėje pateikiama informacija yra informacinio pobūdžio ir neatstoja gydytojo, arba kito specialisto konsultacijos, todėl jos negalima naudoti diagnozuojant, arba gydant ligą.